Helsingin kaupunki päättää syksyllä uudesta yleiskaavasta. Suunnitelmissa on Hämeenlinnanväylän muuttaminen kaduksi, mikä saattaisi aiheuttaa uutta asuntorakentamista mahdollisesti nykyiselle puistoalueelle. Tämä tarkoittaisi liikunta- ja virkistäytymismahdollisuuksien vähenemistä. Toisaalta kaupunkia olisi hyvä tiivistää, jotta kohtuuhintaisia asuntoja saataisiin lisää.
Keskuspuiston ennallaan säilyttäjien näkökulmasta tulee kertomaan Maija Hakanen. Muitakin näkökulmia saatetaan avata enemmän - keskustelua on varmasti luvassa!
Tässä Helsingin yliopiston Maan ystävien kansankeittiössä ruokana on vegaanista borssikeittoa, leipää ja härkäpapuhummusta. Ruokaa on tarjolla 16:00, ohjelma alkaa 16:30. Paikkana on Kupoli-tila Uudella ylioppilastalolla, Mannerheimintie 5 b, 7. kerros.
Kupoli ei valitettavasti ole esteetön tila. Hissillä on mahdollista päästä ainoastaan kuudenteen kerrokseen. Viimeinen kerros on kuljettavissa ainoastaan portaitse. Kupolissa ei myöskään ole inva-wc:tä. Tarvittaessa ota etukäteen yhteyttä: helsinki[at]maanystavat.fi Tervetuloa!
Kupolin herkku on vuorotellen A-ryhmän ja Helsingin yliopiston Maan ystävien järjestämä viikoittainen kansankeittiö, jossa on tarjolla vegaanista ruokaa ja monesti jotain ohjelmaa. Tietoa tulevista kansankeittiöistä löytyy Kupolin blogista.
MITÄ: Kupolin herkku -kansankeittiö ja asiaa Keskuspuistosta
MISSÄ: Kupoli, Mannerheimintie 5 b, 7. kerros
MILLOIN: Sunnuntai 23.10. kello 16:00 alkaen
Kuva HibaHaba @ Flickr; CC BY-NC-ND 2.0.